Любов і ФСБ: як побачення закінчилося для 19-річного українця арештом

Любов і ФСБ: як побачення закінчилося для 19-річного українця арештом

Євген Савватєєв
UA
30.08.2017
Наталія Тихонова

Син колишнього офіцера прикордонної служби України Павло Гриб мав зустрітися в Гомелі з дівчиною, з якою переписувався в соцмережах, та згодом перестав виходити на зв’язок. На пошуки хлопця вирушив його батько. Він з’ясував, що Павло — у розшуку за звинуваченням у тероризмі. Справу ініціювала ФСБ Краснодарського краю Росії.

Чернігівська прокуратура України розпочала розслідування за фактом зникнення в Білорусі 19-річного українця. Громадське поговорило з родичами Павла, а також зв'язалося з дівчиною, з якою зустрічався хлопець.

Знайомство

Сестра Павла розповідає, що він познайомився з дівчиною на початку цього року в соцмережі «ВКонтакте». Після блокування соцмережі в Україні, молоді люди почали спілкуватися скайпом. За словами сестри Павла, дівчина тільки закінчила школу, живе в Росії в Сочі. Саме вона була ініціатором їхнього знайомства.

Павло

Павло навчався на першому курсі філософії у Києво-Могилянській академії. За словами батька Ігоря Гриба (в минулому був офіцером прикордонної служби, а нині займається створенням капеланської служби в силових органах), він активно висловлювався в соцмережах проти російської агресії в Україні та «часто вже не добирав слова».

Павло активно засуджував агресію РФ в Україні, проте участі в бойових діях не брав. Фото з сімейного архіву​

За версією батька, це й стало приводом для порушення справи ФСБ РФ проти його сина. Участі у війні на Донбасі Павло не брав і в армії не служив. У Павла інвалідність і, як розповідає Ігор Гриб, він повинен приймати спеціальні препарати, без яких може померти.

«Тетяна»

Дівчина — та сама знайома Павла — представилася Тетяною і розповіла Громадському, що перебуває в Сочі. Вона підтвердила, що з нею зв’язувалася ФСБ.

 «Я дійсно не можу наразі цього сказати. Я не можу говорити, тому що зроблю гірше і йому і собі, — заявила Тетяна. — Вам потрібно знати, що я жива людина, що я не агент ФСБ ... Я просто хочу, щоб знали правду».

Тетяна вийшла на зв'язок із журналістами Громадського Скайпом. Скріншот Громадського​

Батько Павла не сумнівається, що сина під виглядом зустрічі з дівчиною виманила ФСБ Росії. А його сестра упевнена, що Тетяна дала інтерв’ю недарма — «це може бути вигідно її кураторам з ФСБ».

Листування

Зі своєю знайомою Павло спілкувався українською мовою. До речі, з Громадським вона також розмовляла українською, водночас формулюючи думки грамотно та чітко.

За словами сестри Павла, із листування зрозуміло, що в дівчини є українські коріння (нібито українець хтось із батьків).

Тетяна просила Павла не використовувати в листуванні букву «ж» і «!». Це були індикатори того, що листування веде саме Павло.

«Це була lovestory. Вона казала, що він для неї ідеальний герой, у цьому був момент нарцисізму і момент підкорення», — розповідає сестра Павла Гриба.

Побачення

Павло намагався зустрітися з Тетяною кілька разів. Він відмовлявся їхати в Росію, як запевняє його сестра. Водночас дівчина намагалася психологічно тиснути на Павла, розповідала про деспотичну матір, переконуючи приїхати і забрати її.

Павло запропонував зустрітися на кордоні України та Білорусі. Тетяна відмовилася. Про це свідчать скрінишоти діалогів.

Відтак виникла ідея зустрітися в Гомелі. Туди дівчина повинна була приїхати з мамою. Вона прислала Павлові карту з позначенням місця зустрічі.

Зникнення

24 серпня Павло поїхав у Гомель. Він мав повернутися того ж дня. Коли цього не сталося, батько вирушив на пошуки сина.

Батько Павла Ігор Гриб, колишній прикордонник. Фото зі сторінки в ФБ

У Гомельській прикордонній групі пообіцяли розібратися, але згодом повідомили, що ніякої інформації про зниклого не мають.

«Що є відвертою брехнею! І зустрічатися зі мною прикордонне керівництво відмовилося», — заявив Ігор Гриб. Він упевнений, що ФСБ Росії виманила Павла в Гомель під виглядом зустрічі з дівчиною.

Тетяна розповіла, що зустріч із Павлом таки відбулася. На зустрічі вона дійсно була з мамою.

Розслідування

У прикордонній службі Білорусі заявили, що ніякої інформації про перетин кордону третіми особами вони надати не можуть, але готові відповісти на запит українських колег і допомогти в розслідуванні.

«Документ найближчим часом вишлють», — запевнив Громадське прес-секретар прикордонної служби України Олег Слободян. Він підтвердив, що 24 серпня Павло Гриб виїхав з України. Його подальша доля прикордонній службі невідома.

У Гомелі батько Павла з’ясував, що син — у розшуку за статтею 205 Карного кодексу РФ (терористичний акт). Таку інформацію надали в МВС Гомеля.

«Це мені не просто хтось сказав, я це бачив на власні очі», — розповів Ігор Гриб. На його думку, Павло зацікавив спецслужби своєю активністю в соцмережах.

Консул України в Білорусі Олександр Новосьолов заявив, що в білоруських СІЗО, які перевіряли дипломати (він уточнив, що йдеться про ізолятори на кордоні з РФ), Павла Гриба немає.

Павло Гриб. Фото з сімейного архіву

Шукайте жінку

У розмові з журналістами Тетяна натякнула, що Павло перебуває на території Росії. За неофіційною інформацією Єврорадіо, він — у ФСБ Краснодара, Наразі ні офіційного підтвердження, ні спростування цього немає.

«Про роль цієї дівчини можна лише здогадуватися, але я вперше бачу, щоби людина, яка віддала нашого громадянина в руки ФСБ, так активно спілкувався з пресою, давала коментарі... І їй за це — нічого. Імовірно, її куратори з ФСБ, якщо вони є, зацікавлені в тому, щоби вона активно спілкувалася», — заявила правозахисниця Марія Томак.

«Жіночий слід» є і в двох інших справах українців, засуджених у Росії.

Станіслава Клиха затримали в Орлі, куди він поїхав на зустріч із дівчиною, з якою познайомився в Криму. У Росії Клих засуджений до 20 років позбавлення волі за умисне вбивство двох або більше осіб у складі організованої групи. За версією слідства, він воював у Чечні.

Ув’язнений у Росії Станіслав Клих. Фото: Радіо Свобода

Валентин Виговський теж приїхав у Сімферополь до дівчини. Вони спілкувалися понад  два роки. Кілька разів зустрічалися особисто на різних виставках — об’єднувала любов до авіації. Виговського заарештували та засудили до 11 років за шпигунство в авіаційній сфері.

Що стосується Павла Гриба, Тетяна впевнена, що якщо він і отримає якийсь термін, то «набагато менший», ніж засуджені Клих і Виговський:

«Я знаю трохи більше про нього, ніж інші, але сказати всього не можу. (...) Він точно повернеться, але наразі неможливо сказати, коли саме».